חונכות בבצוותא

שעות חונכות פרטנית בשנה!

המושג חונכות משמש לתיאור מערכת יחסים בין מבוגר מנוסה לצעיר ממנו, כאשר הבוגר מסייע לחניך בהתפתחותו האישית באמצעות מתן ידע לימודי, הקניית מיומניות התנהגותיות וחברתיות ותמיכה רגשית. 

חונכי בצוותא מקבלים הכשרה מקצועית מקיפה המנחה אותם להכיר את נפש החניך לעומקה, להבין את קשייו, לבטיו וחולשותיו.

החונכות בארגון "בצותא" מתבצעת בשני מודלים עיקריים:

מרבית החונכים של בצוותא הם חונכים על בסיס אישי. החונכות האישית מתבטאת במפגשים יומיים במוסד בו לומד החניך, תוך תיאום עם הצוות במקום, וזאת על מנת לאפשר לחניך להיות צמוד למסגרת בו הוא לומד ושלא ייצא מהאווירה בו הוא נמצא. לצד הלימוד בצוותא, במהלכו יכול החונך לעקוב אחרי ידועתיו ומצבו הלימודי של החניך, מושם דגש על פיתוח קשר אישי בין החונך לחניך. קשר שיאפשר לחניך לראות בחונך אח בוגר ואהוב, ולזהות בו כתובת שאפשר להפנות אליה תהיות ומצוקות.

יתרונה המרכזי של שיטת החונכות, הוא ביצירת מסגרת אישית ובלתי פורמלית בין החונך לחניך. מבנה הקשר הזה, שבו מרגיש החניך כשווה בין שווים, מאפשר לו לתת אמון ולקבל תמיכה ביתר קלות.

המודל השני הוא חונכות קבוצתית. חונכים ייעודים שהוכשרו במיוחד לכך, חונכים כמה נערים במגפשים משותפים. המפגשים מתבססים על לימוד משותף, ההופך את המשימה למנה וקלילה יותר, או על דינמיקה קבוצתית, המעניקה לנערים כישורים חברתיים ויכולת התמודדות בחברה.

המפגש הקבוצתי גם יכול להיות שיחת עידוד משותפת, המאפשרת לחניכים להרגיש שהם לא לבד בסירה, שיש עוד מתמודדים בזירה, ולשאוב כוח זה מזה.

עכשיו הוא עוד קרוב

במקום לחכות שהוא יתרחק, תקרבו אותו כשהוא עדיין קרוב